Zwrot podatku na konto bankowe. Jak to załatwić?
Rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy może wiązać się ze zwrotem podatku, który może zostać przelany z US bezpośrednio na nasze konto bankowe. Wymaga to jednak wskazania urzędowi numeru rachunku podatnika. Jak to zrobić?
Nadpłata podatku może nastąpić wtedy, gdy składki odprowadzane w ciągu roku przez płatnika przewyższają ostateczną należność. Urząd Skarbowy ma 3 miesiące od momentu złożenia zeznania podatkowego na przekazanie należnego podatnikowi zwrotu (dla deklaracji składanych w formie papierowej) lub 45 dni dla deklaracji składanych elektronicznie.
Istnieje kilka metod na otrzymanie tego zwrotu: osobisty odbiór w urzędzie skarbowym, przekaz pocztowy lub przelew na aktualny rachunek bankowy. W przypadku tej ostatniej możliwości należy wypełnić konkretny druk i dołączyć go do właściwego rozliczenia podatkowego.
Numer rachunku bankowego do zwrotu podatku
Uzyskanie zwrotu podatku na konto bankowe wymaga poinformowania o tym urzędu skarbowego. Na właściwej deklaracji znajdują się rubryki, w której można wpisać numer konta. Należy wypełnić druk ZAP-3, czyli zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem (dotyczy m.in. osób, które posiadają PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej bądź nie są zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług – VAT).
Zwrot podatku na konto bankowe
Najważniejsza dla osób ubiegających się o zwrot podatku na konto bankowe będzie rubryka B.4. „Rachunek osobisty – do zwrotu podatku lub nadpłaty”, w której widnieje miejsce na wpisanie najważniejszych informacji: posiadacza rachunku i pełnego numeru rachunku, a także, w przypadku kont zagranicznych – kraju siedziby banku i kodu SWIFT. Zgłoszenie wypełnia się w wersji papierowej lub elektronicznej. Nie ma konieczności składania formularza ZAP-3 co roku, wystarczy wtedy, gdy zmieniają się dane zawarte w tej dokumentacji.
W dobie internetu i elektronicznych deklaracji podatkowych na taki zwrot za pośrednictwem rachunku bankowego decyduje się coraz więcej osób. To szybkie, bezpłatne i z pewnością korzystniejsze, od przekazu pocztowego, rozwiązanie.