Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?
Każdy kto inwestuje swoje pieniądze, ma własne priorytety. Jedni chcą stabilnie gromadzić oszczędności, inni preferują szybkie pomnożenie środków, nawet jeśli obarczone jest ono dodatkowym ryzykiem. A która forma jest bardziej korzystna dla Ciebie?
Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe to produkty finansowe służące do deponowania wolnych środków. Jeśli posiadamy kwotę pieniędzy, która nie musi zostać przeznaczona na konkretny cel, warto ulokować ją w instytucji, która zadba o jej stabilny wzrost. Spośród dostępnych na rynku form inwestowania najbardziej popularne są tytułowe produkty. Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, która z nich jest bardziej korzystna. Kwestia ta uzależniona od ilości posiadanych pieniędzy, a także… indywidualnych cech ich właściciela. Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób zacząć oszczędzać sprawdź, jakie korzyści oraz ryzyko niosą lokata i konto oszczędnościowe.
Dla kogo lokata?
Lokata terminowa to depozyt składany w banku na ściśle określony czas np. na 4 miesiące lub pół roku. Jedną z najważniejszych informacji dotyczących lokat jest możliwość wpłaty pieniędzy tylko w momencie jej założenia. Nie istnieje możliwość zasilenia konta dodatkowymi środkami w czasie jej trwania. Pieniądze z lokaty można wycofać przed określonym terminem, jednak zazwyczaj działanie to wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Większość lokat ma oprocentowanie stałe, choć zdarzają się na rynku produkty z oprocentowaniem zmiennym.
Lokata to dobry wybór dla osób, które lubią i umieją analizować zmieniającą się sytuację na rynku finansowym. Dzięki temu mogą one na lokacie sporo zarobić. Warto także rozważyć założenie lokaty, jeśli dysponujemy większą kwotą wolnych środków finansowych. Stanowi ona naturalną barierę przed niepożądanym wydaniem nadwyżki pieniędzy. Mając świadomość konsekwencji finansowych wynikających z zerwania lokaty, dwa razy zastanowimy się zanim zdecydujemy się ją zamknąć.
Warto zaznaczyć, że istnieją także lokaty w postaci depozytu bankowego a’vista (na żądanie), czyli takie, z których można wycofać pieniądze w dowolnym momencie. Z reguły są one jednak bardzo nisko oprocentowane, co skutkuje niemal niezauważalnym zyskiem.
Dla kogo konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to rachunek, który pozwala nie tylko przechowywać, ale także pomnażać pieniądze. Z reguły jest wyżej oprocentowany niż tradycyjne konto, a także zakłada możliwość wpłat i wypłat pieniędzy w dowolnym momencie. Wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być jednak obarczone dodatkowymi kosztami. Zanim więc zdecydujesz na swobodne korzystanie z rachunku sprawdź, jakie warunki oferuje Twój bank.
Konto oszczędnościowe to z pewnością korzystny sposób oszczędzania dla wszystkich, którzy chcą sukcesywnie odkładać niewielkie kwoty, a także korzystać w razie potrzeby. Idealnie sprawdza się, jako rachunek na „czarną godzinę”. Jeśli natomiast chcesz zaoszczędzić większą kwotę, a nie masz wystarczająco silnej woli, by oprzeć się pokusie wypłaty środków, może nie udać Ci się uzbierać założonej sumy. Tak ja na tradycyjnym rachunku, istnieje możliwość ustalenia górnych limitów wypłat lub płatności kartą, jednak mogą one w każdej chwili zostać zmienione w bankowości internetowej.
Co jest lepsze?
Jeśli nie posiadasz większej gotówki, a chcesz oszczędzać regularnie, bardziej korzystną opcją wydaje się być konto oszczędnościowe. Warto pomyśleć nad regularną wpłatą środków (np. części comiesięcznego wynagrodzenia) i dokonywaniu jak najmniejszej liczby transakcji kartą oraz wypłat z bankomatów. Każda wypłata, ponad jedną darmową w miesiącu, obarczona jest dodatkowymi kosztami.
Lokata jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują większą kwotą wolnych środków pieniężnych i nie chcą narażać się na pokusę ich wydania. Przypomnijmy, że wpłata pieniędzy na lokatę odbywa się jednorazowo więc warto ulokować na niej jak największą sumę. Na lokacie można zarobić więcej niż na koncie oszczędnościowym, pod warunkiem, że nie wypłacamy pieniędzy w okresie jej trwania. Jeśli tak się stanie, odsetki mogą całkowicie zniwelować ewentualny zarobek.