Kasia wybiera dla Ciebie

Najlepsze konta bankowe

15
lis
2019
Zwrot ubezpieczenia kredytu

Zwrot ubezpieczenia kredytu. Kiedy i komu przysługuje?

Ubezpieczenie kredytu gwarantuje bezpieczeństwo interesów banku oraz kredytobiorcy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można zrezygnować z tej opcji i odzyskać włożone pieniądze. Podpowiadamy, w jaki sposób otrzymać zwrot ubezpieczenia kredytu i czy każdy może skorzystać z tego rozwiązania. 

Nieodłącznym elementem procesu kredytowego jest pytanie o kwestię ubezpieczenia, choć bywają także banki, które nie pozostawiają klientowi wyboru i pożyczają pieniądze tylko wraz z tego rodzaju zabezpieczeniem. Ubezpieczenie generuje dodatkowe koszty, ale jest też dla kredytobiorcy formą ochrony przed wydarzeniami niezależnymi, takimi jak na przykład trwały uszczerbek na zdrowiu, który uniemożliwi dalsze wykonywanie pracy zawodowej. Gdy wybrało się kredyt z ubezpieczeniem, istnieje możliwość rezygnacji z polisy i otrzymania części zdeponowanych środków.

Czym jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu dla klienta jest forma zabezpieczenia się przed zdarzeniami losowymi, a dla banku źródłem dodatkowego dochodu i pewności tego, że kredyt zostanie spłacony. Najczęstszymi polisami proponowanymi przez banki w ramach usług bancassurance są:

  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenie od wystąpienia trwałego inwalidztwa,
  • ubezpieczenie od utraty pracy,
  • ubezpieczenie od niezdolności do pracy.

W przypadku śmierci kredytobiorcy i jego poważnych kłopotów zdrowotnych uniemożliwiających dalszą pracę ubezpieczyciel przejmuje na siebie spłatę reszty zadłużenia. Gdy osoba z kredytem straci pracę nie ze swojej winy, towarzystwo ubezpieczeniowe spłaca za nią zazwyczaj kilka rat. W przypadku kredytów hipotecznych udziela się za to polis, takich jak: ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe.

Kiedy można uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?

O zwrot ubezpieczenia kredytu można ubiegać się, gdy spłaciło się zadłużenie przed terminem, dobrowolnie zrezygnowało się z polisy albo bank wypowiedział umowę. Wyższa kwota zwrotu przysługuje osobom, które na samym początku zapłaciły za ubezpieczenie na cały okres kredytowania, choć klienci, spłacający polisę w trybie miesięcznym także mogą odzyskać swoje pieniądze. Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu należy składać nie w towarzystwie ubezpieczeniowym, ale w swoim banku, który ma obowiązek zwrócić pobrane należności. Najczęściej gotowe wnioski są do pobrania na stronach danego kredytodawcy, co znacznie ułatwia procedurę. Warto pamiętać także o tym, że możliwość otrzymania zwrotu ulega przedawnieniu po okresie trzech lat, dlatego lepiej działać szybko.

Jakie mogą być konsekwencje rezygnacji z ubezpieczenia kredytu?

Banki w różny sposób zabezpieczają się przed rezygnacją klienta z ubezpieczenia kredytu. Konsekwencją złożenie tego rodzaju wniosku w przypadku, gdy umowa kredytowa jest wciąż aktywna, może być zerwanie umowy przez bank, podwyższenie oprocentowania lub zażądanie przedstawienia innej formy ubezpieczenia. Dlatego często rezygnacja z tej formy zabezpieczenia nie jest zbyt opłacalna. Wszystko zależy od warunków umowy, na jaką się przystało – przed podjęciem decyzji należy bardzo dokładnie przeanalizować warunki współpracy. Właściwie tylko osoby, które spłaciły kredyt przed czasem, mogą bez żadnych konsekwencji otrzymać zwrot ubezpieczenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments