Pożyczka ratalna. Gdzie wziąć ją najtaniej?
Pomimo stopniowego wzrostu płac, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na odłożenie pieniędzy na niektóre przyjemności i potrzeby. Wówczas pojawia się potrzeba wzięcia pożyczki ratalnej. Jak rozpoznać korzystną ofertę i cieszyć się dogodnymi warunkami? Podpowiadamy.
Popularność pożyczek ratalnych na niewielkie wydatki utrzymuje się na wysokim poziomie od kilku lat. Nic dziwnego, ponieważ zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe regularnie udoskonalają swoją ofertę, aby klienci mogli znaleźć optymalne rozwiązanie. Kto szuka szybkiej i bezproblemowej pomocy finansowej, zapewne wybierze chwilówkę. Więcej możliwości oferuje jednak właśnie pożyczka ratalna. Jakich? Pora się dowiedzieć.
Pożyczka ratalna – lepiej w banku czy w firmie pozabankowej?
Tradycyjne kredyty bankowe ograniczone są wieloma restrykcyjnymi warunkami, które należy spełnić przed pobraniem wskazanej kwoty. Pojawiające się w przeszłości drobne problemy ze spłatą zobowiązań to tylko jeden z powodów, przez który bank może odmówić klientowi udzielenia pożyczki. W przypadku pożyczek ratalnych oferty są elastyczne i liczy się przede wszystkim mobilizacja klienta do regulowania zadłużenia. Dużo prostsze procedury decydują o tym, że do firm pozabankowych zgłasza się coraz więcej osób.
To wygodne rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do chwilówek, spłata rozłożona jest nie na kilka dni, lecz wiele miesięcy. W tym czasie można np. dostać lepszą pracę i szybko podreperować domowy budżet. Jedynym minusem jest nieco wyższe oprocentowanie od tego proponowanego przez instytucje bankowe. Niemniej jednak bilans korzyści wydaje się przemawiać na korzyść pożyczek ratalnych.
Koszty pożyczki ratalnej
Gdy znana jest już ogólna charakterystyka pożyczki ratalnej, trzeba rozważyć kwestię jej kosztów. Wiele zależy od indywidualnych warunków stawianych przez konkretny podmiot pozabankowy. Weźmy za przykład ofertę firmy Super Grosz, która pozwala zaciągnąć zobowiązanie od 1 do 15 tys. złotych na maksymalny okres 48 miesięcy. Tak długi okres z pewnością wystarczy, na rozłożenie potrzebnej kwoty na stosunkowo niskie raty, które nie obciążą znacznie domowego budżetu.
Jeśli klient jest zainteresowany wzięciem pożyczki na kwotę 10 tys. złotych rozłożonej na 48 rat, jej miesięczna wysokość wyniesie nieco ponad 422 zł. Po trzech latach pożyczkobiorca zgodnie z RRSO na poziomie 48,59% spłaci łącznie trochę ponad 20 265 zł. Warto jednak na bieżąco śledzić oferty instytucji pozabankowych w poszukiwaniu promocji oraz specjalnych udogodnień np. dla nowych klientów.
Podsumowanie
Aby podjąć właściwą decyzję, należy przede wszystkim szczegółowo przyjrzeć się wszystkim ofertom dostępnym na rynku. Bogaty wachlarz propozycji sprawia, że potencjalni klienci mogą czuć się zagubieni. Warto zatem skorzystać z porównywarek pożyczek, takich jak np. sowafinansowa.pl Wystarczy wpisać odpowiednią kwotę i liczbę przewidywanych rat, a system sam pokaże najkorzystniejsze rozwiązania. Spełnienie marzenia jest już tylko na wyciągnięcie ręki.