Wirtualna karta płatnicza. Co to takiego?
Wiele serwisów internetowych umożliwia kupowanie dóbr i usług za pomocą karty wirtualnej. Tak działa popularny Amazon, platforma dla graczy Steam i wiele innych sklepów. Czym jest karta wirtualna? jakie ma wady i zalety? Sprawdzamy!
Plastikowe karty płatnicze, które na co dzień nosimy w portfelach, mają swoje odpowiedniki w świecie internetu. Są nimi wirtualne karty płatnicze. Nie mają fizycznej postaci, ale posiadają numer, datę ważności oraz kod CVC, służący do autoryzacji transakcji. Wykonasz nimi wyłącznie transakcje na odległość, tj. przez Internet i telefon.
Wirtualna karta działa na zasadzie pre-paid. Oznacza to, że aby nią płacić, należy najpierw doładować ją odpowiednią kwotą – jak z telefonią komórkową. Następnie podczas zakupów w serwisach internetowych podajesz numer karty wirtualnej oraz kod CVC. Pieniądze są ściągane z karty, gdy transakcja dojdzie do skutku.
W Polsce nie jest to popularne rozwiązanie. Aktualnie przedpłacone karty wirtualne znajdują się w ofercie tylko kilku podmiotów na: mBank, ING Bank Śląski, ecoPayz oraz ePayService.
Jakie korzyści daje wirtualna karta płatnicza?
Główną korzyścią posiadania karty wirtualnej jest bezpieczeństwo pieniędzy i danych w sieci:
- Bezpieczeństwo głównego konta
Przedpłacona karta wirtualna doskonale sprawdza się przy okazji zakupów internetowych nawet na niepewnych stronach. Nie ma ona bowiem żadnego połączenia z twoim osobistym kontem. Innymi słowy – środki na głównym koncie bankowym są bezpieczne.
- Bezpieczeństwo danych wrażliwych
Podczas płacenia za swoje zakupy, będziesz proszony o podanie numeru karty i kodu CVC. Nie będzie konieczności podawania informacji takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu itp. Pozostaniesz anonimowym kupującym.
- Dowolność zasilenia
W odróżnieniu od operatorów telekomów tu nikt nie narzuca, na jaką kwotę masz doładować swoją kartę wirtualną. Tylko ty o tym decydujesz i przelew robisz w dogodnym dla siebie momencie.
- Transakcje międzynarodowe
Otwarcie karty wirtualnej to doskonały ruch dla osób, które kupują w zagranicznych sklepach, ponieważ zapłacisz nią za międzynarodowe transakcje – także w obcej walucie.
- Historia karty
Każdy wydatek i doładowanie są dokumentowane, dzięki czemu z łatwością zapanujesz nad swoimi finansami.
- Nie zgubisz jej i nie zostanie ona skradziona
To karta, która nie posiada fizycznej postaci. Nie nosisz jej ze sobą, więc gdy zostawisz portfel na stacji kolejowej, nic się nie stanie z pieniędzmi zgromadzonymi na tej karcie.
Wady wirtualnej karty płatniczej
Ta forma płatności nie jest szczególnie popularnym rozwiązaniem w Polsce. Nie wynika to jednak z ułomności karty, a raczej z wygody płacących.
- Nie jest wygodna
Aby korzystać z wirtualki musisz zalogować się do banku lub konta w serwisie internetowym wydawcy karty i podejrzeć numer CVC i numer samej karty.
- Ograniczony okres ważności
Okres ważności tradycyjnych kart płatniczych wynosi nawet 10 lat. Karty wirtualne mają zdecydowanie krótszy czas życia – od kilku miesięcy do kilku lat.
- Nie jest w 100% bezpieczna
Jak wszystko, tak i wirtualną kartę przedpłaconą można okraść. Szczęście w nieszczęściu – gdyby doszło do jej „czyszczenia”, złodziej ukradnie ci tylko pieniądze pozostałe na karcie.
Kiedy warto zamówić taką kartę?
Wirtualki będą świetną alternatywą tradycyjnych kart płatniczych w niektórych przypadkach. Kto powinien posiadać wirtualną kartę płatniczą?
- Firmy, które chcą wynagrodzić pracowników – ten rodzaj voucherów na pewno przypadnie im do gustu.
- Firmy, które mają wiele drobnych wydatków i pracowników posługujących się kartami płatniczymi. Wirtualka pozwoli zapanować nad płatnościami.
- Osoby, które często robią zakupy w internecie – dzięki takiemu rozwiązaniu zadbają o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy.
- Osoby, które szukają sposobu na uporządkowanie budżetu.
Jak założyć wirtualną kartę płatniczą?
Zamówienie karty wirtualnej jest bardzo proste. Robi się to z poziomu konta w serwisie bankowości internetowej lub rejestrując się w serwisie wydawcy jak ecoPayz i zamawiając kartę na swoje dane. Przykład wymaganych danych zamieszczamy poniżej.
Podsumowując
Przedpłacona karta wirtualna to rozwiązanie umożliwiające bezpieczne zakupy przez Internet. Z powodzeniem będą z niego korzystać firmy oraz osoby, które często kupują w sieci. Warto jednak mieć na uwadze, że okres ważności takich kart jest znacznie krótszy w porównaniu do ich tradycyjnych, plastikowych odpowiedników.(nf)