Konto w Euro. Na co zwrócić uwagę?
Wiele osób nie tylko podróżuje za granicą, ale też pracuje, uczy się, albo po prostu kupuje przez Internet. Aby realizować swoje plany komfortowo, potrzebny im jest rachunek bankowy w zagranicznej walucie. Za najpopularniejszą walutę możemy dziś uznać euro. Nie dziwi zatem fakt, że polskie banki coraz częściej oferują prowadzenie rachunku w tej właśnie walucie.
Założenie jakiegokolwiek konta to często kwestia kilku minut. Nie o to jednak chodzi, żeby korzystać z pierwszego rozwiązania, jakie znajdziemy, ale żeby wybrać rozsądnie. Rachunek bankowy ma nam pomóc realizować nasze cele. Wybierając konto w euro, powinniśmy sprawdzić kilka ważnych spraw.
Opłaty za konto w euro
Jakie opłaty bank nalicza za prowadzenie rachunku w euro? W tej kategorii mogą mieścić się między innymi opłaty za:
- otwarcie rachunku,
- prowadzenie rachunku,
- wyciągi,
- wpłaty i wypłaty gotówki,
- przelew wewnętrzny,
- przelew krajowy,
- przelew walutowy,
- czy przelew wykonany w trybie pilnym.
Banki oferują też inne usługi na życzenie; zazwyczaj są one płatne dodatkowo. Na przykład:
- wydanie duplikatu wykonanej transakcji,
- sporządzenie opinii o rachunku,
- czy powiadomienia o transakcjach wysyłane korespondencyjnie.
Przelew walutowy – ile kosztuje?
Za przewalutowanie banki naliczają odpowiednie opłaty. Jeśli konto w euro ma być wykorzystywane często, warto zwrócić uwagę, aby prowizja była niska. Zazwyczaj jest to procent od wysokości kwoty płatności.
Karta płatnicza do konta w euro – czy bank ją wydaje?
Upewnij się, że karta płatnicza zostanie wydana bez dodatkowej opłaty. Banki udostępniają Tabele Opłat i Prowizji oraz Regulaminy kont. Tam sprawdzisz wszystkie koszty.
Czy bank wymaga minimalnych wpłat na konto?
Niektóre banki za prowadzenie rachunku wymagają regularnych wpływów na konto. Inaczej obciążą właściciela konta opłatą. Dlatego warto wiedzieć, ile minimalnie pieniędzy musi pojawić się na rachunku, aby nie płacić.
Opłaty za korzystanie z zagranicznych bankomatów
Sprawdź, czy bank będzie pobierać prowizję za korzystanie z bankomatów za granicą. Jeśli tak, to czy będzie to procent od kwoty wpłacanej lub wypłacanej, czy też stała opłata?
Czy do otwarcia konta w euro wymagane jest posiadanie innego rachunku w PLN?
Najlepiej szukać rachunku, który nie uzależnia nas od innych produktów bankowych.
Jak otworzyć konto w euro?
W zależności od oferty banku można to zrobić online, w oddziale lub przez telefon. Do konta założonego internetowo lub telefonicznie, bank przyśle umowę otwarcia rachunku drogą pocztową. W placówce banku wszystkie dokumenty otrzymamy do ręki.
Które banki oferują konto w euro?
Wybrałam trzy oferty rachunków walutowych.
- Alior Bank: Konto Walutowe
Brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta, możliwość korzystania z usługi wielowalutowej
dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego oraz usługa Autodealing, czyli korzystna wymiana walut.
- ING Bank Śląski: Konto walutowe
0 zł za otwarcie i prowadzenie konta, bezpłatne wydanie karty Mastercard w euro, wypłaty gotówki w Euro to koszt 3% kwoty wypłaty.
- mBank: eMax walutowy
0 zł za otwarcie i prowadzenie konta walutowego (dostępne 4 waluty), możliwość wykonania przelewów zagranicznych (SEPA [Single Euro Payments Area], czyli przelew do 35 krajów członkowskich tworzących jednolity obszar płatności w euro] oraz SWIFT [przelew do państw spoza UE]).
Podsumowując
Wykonywanie częstych przelewów, które wymagają przewalutowania, zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami (prowizją). Konto walutowe to alternatywa, która pozwala sporo zaoszczędzić. Zachęcam Cię, abyś poszukał konta najlepszego dla ciebie i oszczędzał pieniądze!