Lokata mobilna – w jaki sposób ją założyć i którą wybrać?
Lokata mobilna to propozycja dla tych, którzy cenią sobie prostotę, szybkość i wygodę. Dzięki niej przy zakładaniu depozytu terminowego nie trzeba chodzić do banku, dzwonić na infolinię, a nawet… korzystać z bankowości internetowej z poziomu komputera osobistego. Jedyne, czego potrzebujemy do zarządzania swoimi środkami, to smartfon podłączony do sieci, dostęp do bankowości mobilnej i dedykowana aplikacja banku.
Nowe technologie z przytupem weszły do sektora bankowego i stały się motorem wielu zmian. Jedną z nich jest skokowy wzrost zainteresowania depozytami terminowymi zakładanymi za pośrednictwem mobilnych aplikacji bankowych. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest lokata mobilna, w jaki sposób ją założyć i czym kierować się podczas wyboru konkretnych ofert. Wskażemy też wady i zalety tego produktu finansowego.
Czym jest lokata mobilna?
Lokata mobilna to w zasadzie tradycyjna lokata terminowa. Różnica polega na tym, że zakłada się ją za pośrednictwem aplikacji konkretnego banku zainstalowanej na smartfonie. Taka aplikacja umożliwia również logowanie do bankowości mobilnej i pełne zarządzanie kontem osobistym (w tym wykonywanie operacji takich jak dyspozycje przelewów czy polecenia zapłaty).
Lokaty mobilnej nie da się otworzyć w oddziale banku ani za pośrednictwem bankowości internetowej. Produkt ten powstał w 100% z myślą o klientach korzystających na co dzień z nowych technologii.
Kto może być posiadaczem lokaty mobilnej?
Pierwszym krokiem do otwarcia lokaty mobilnej jest założenie konta osobistego w banku, którego oferta nas interesuje (oczywiście obowiązkowo z dostępem do bankowości mobilnej). Będziemy też potrzebować smartfona podłączonego do Internetu i zainstalowanej aplikacji mobilnej.
Oprocentowanie lokaty mobilnej – czy warto?
Obecnie banki płacą swoim klientom najniższe odsetki w historii i na razie praktycznie nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała zmienić się na korzyść oszczędzających. Jedną z przyczyn, dla których coraz więcej użytkowników chętniej zakłada lokaty mobilne niż tradycyjne, jest ich nieco wyższe oprocentowanie. Różnice nie powalają na kolana, ale w dobie zerowych stóp procentowych trudno liczyć, że banki będą płacić za to, że ktoś trzyma w nich środki. Każdy dodatkowy ułamek punktu procentowego jest niemal na wagę złota.
Jak wybrać lokatę mobilną?
Najszybszym sposobem na wyszukanie dogodnej oferty lokaty mobilnej jest skorzystanie z internetowych porównywarek, w których widzimy wszystkie informacje „jak na dłoni” i możemy je ze sobą zestawić.
Zazwyczaj najbardziej interesuje nas oprocentowanie, ale warto również zwrócić uwagę na parametry takie jak:
- maksymalna kwota lokaty
- czas trwania lokaty (nie tylko okres deponowania środków, ale np. to, czy można założyć ją na korzystnych warunkach więcej niż jeden raz)
- częstotliwość kapitalizacji odsetek (im częściej, tym lepiej)
- dostępność lokaty dla nowych i obecnych klientów
- warunki dla nowych i obecnych klientów
- automatyczne odnawianie lokaty (jeśli nie odznaczymy tej opcji, nasza lokata może zostać założona ponownie na taki sam okres, jak pierwsza, ale na zdecydowanie gorszych warunkach)
Niesłabnąca popularność nowych technologii miała duży wpływ na rozwój bankowości internetowej oraz bankowych aplikacji mobilnych. Niektóre z nich zyskały wielu zwolenników, na innych użytkownicy praktycznie nie zostawili suchej nitki. Sprawdzenie opinii i ocen w miejscach takich jak Google Play czy AppStore może okazać się pomocne zwłaszcza dla osób, które cenią sobie komfort użytkowania.
Zakładanie lokaty mobilnej krok po kroku
Założenie lokaty mobilnej jest niezwykle proste. Jak to zrobić?
- Pobrać aplikację mobilną banku na smartfona
- Zalogować się do aplikacji
- Zapoznać się z ofertami dostępnymi dla klientów korzystających z bankowości mobilnej
- Wybrać konkretną lokatę mobilną
- Wybrać opcję otwarcia depozytu
- Wybrać kwotę lokaty oraz jej czas trwania (wraz z podaniem numeru konta, z którego wpłyną środki na lokatę)
- Zasilić lokatę środkami (przelew należy wykonać z konta podanego w poprzednim kroku)
Które banki oferują lokatę mobilną?
Lokaty mobilne od pewnego czasu są dostępne w ofertach większości banków. Obecnie należą do nich:
- Getin Bank (Lokata Mobilna na start, oprocentowanie: 2% w skali roku, czas trwania: 2 miesiące, maksymalna kwota wpłaty: 10 000 zł)
- Getin Bank (Lokata Mobilna, oprocentowanie: 0,4% w skali roku, czas trwania: 3 miesiące, maksymalna kwota wpłaty: 10 000 zł)
- Santander Bank Polska (Lokata Mobilna, oprocentowanie: 1% w skali roku, czas trwania: 4 miesiące, maksymalna kwota wpłaty: 20 000 zł)
- Bank Millennium (Lokata Urodzinowa, oprocentowanie: 1% w skali roku, czas trwania: 1 miesiąc, maksymalna kwota wpłaty: 10 000 zł)
- Bank Millennium (Lokata Mobilna, oprocentowanie: 0,5% w skali roku, czas trwania: 3 miesiące, maksymalna kwota wpłaty: 10 000 zł)
Maksymalna kwota wpłaty i maksymalne oprocentowanie lokaty mobilnej
Lokaty mobilne zakładają głównie klienci będący za pan brat z nowymi technologiami. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie osoby posiadające konto w banku, nadal jest ich stosunkowo niewielu. Niektórym ciężko przekonać się do bankowości mobilnej, a wizja „pieniędzy w telefonie” przeraża i kojarzy się głównie z brakiem bezpieczeństwa.
Banki są w stanie zaoferować odrobinę lepsze oprocentowanie na lokatach mobilnych właśnie dlatego, że osoby, które z nich korzystają, nie stanowią póki co szczególnie licznej grupy. Żeby jednak nie dokładać zbyt wiele z własnej kieszeni, wprowadzają dość surowe limity dotyczące maksymalnych kwot takich depozytów (z reguły jest to nie więcej niż 10 000 zł; w wariantach promocyjnych często pojawia się 20 000 zł, przy czym z opcji tej klient może skorzystać tylko raz).
Lokata mobilna – zalety i wady
Na koniec, w ramach podsumowania, przygotowaliśmy zestawienie plusów i minusów lokaty mobilnej.
Minusy:
- Ograniczona maksymalna kwota lokaty
- Ograniczony czas trwania lokaty
- Korzystne oferty są ograniczone czasowo lub limitowane
- Założenie lokaty mobilnej wiąże się z koniecznością otwarcia konta w banku
Plusy:
- Oprocentowanie wyższe niż lokacie założonej w oddziale banku lub za pośrednictwem bankowości internetowej
- Prostota, szybkość i wygoda (pieniądze masz dosłownie pod ręką i możesz z łatwością nimi zarządzać)
- Rozwiązanie dedykowane osobom korzystającym na co dzień z nowych technologii
Lokaty mobilne to stosunkowo nowy produkt finansowy. Jego pojawienie się jest najlepszym dowodem na to, iż banki wreszcie zrozumiały, że muszą wyjść naprzeciw potrzebom klientów, dla których liczy się błyskawiczny dostęp do własnych pieniędzy i oszczędności z niemal każdego miejsca na świecie.