Kasia wybiera dla Ciebie

Najlepsze konta bankowe

30
wrz
2018
mężczyzna podpisujący umowę

Konto bankowe za granicą. Jak je założyć?

Pracujesz za granicą i chcesz korzystać z krajowego konta bankowego? Przepisy prawa działają na twoją korzyść – od 8 sierpnia 2018 r. możesz bezpłatnie założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy. Sprawdź jak to zrobić!

Polacy mają możliwość założenia podstawowego rachunku bankowego w każdym kraju Unii Europejskiej. Istnieją jednak przypadki, w których bank zagraniczny może odmówić Ci założenia konta. Pierwszy tyczy się sytuacji, w której prowadzisz działalność niezgodą z przepisami prawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy lub sprzyjającą finansowaniu terroryzmu. Druga to sytuacja, gdy masz już otwarty rachunek bankowy – w innym, konkurencyjnym banku na terenie danego kraju.

Dokumenty wymagane do założenia konta za granicą

Tak jak powiedzieliśmy, masz możliwość założenia podstawowego konta za granicą. Co zatem faktycznie będziesz mógł zrobić? Wpłacisz i wypłacisz pieniądze, zapłacisz kartą, dokonasz płatności przez Internet oraz będziesz mógł zlecać zapłatę czy ustawiać zlecenia stałe.

Aby otworzyć konto bankowe za granicą i skorzystać z tych funkcjonalności, musisz przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty. Każdy bank może inaczej sformułować wymogi, dlatego najlepiej jest porozmawiać z przedstawicielem banku na ten temat. Podstawowe dokumenty, których bank na pewno będzie od ciebie wymagać to:

  • dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • świadectwo urodzenia,
  • kartę pobytu tymczasowego,
  • potwierdzenie miejsca zamieszkania na podstawie kopii umowy najmu
  • zaświadczenie o dochodach
  • poświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie danego państwa przez dłuższy czas

Pamiętaj, że bank może również wymagać posiadania numeru telefonu krajowego operatora.

Konto za granicą – krok po kroku jak założyć

Konto za granicą można założyć na dwa sposoby: osobiście odwiedzając placówkę banku lub przez internet.

Otwarcie konta online nie różni się niczym od procesu w Polsce. Należy wejść na stronę wybranego banku i postępować zgodnie z instrukcjami. Jak wygląda to najczęściej?

  1. Wybierasz rachunek PRP – podstawowy rachunek płatniczy.
  2. Wypełniasz wniosek o otwarcie konta, podając w nim szczegółowe informacje jak np. adres korespondencyjny, telefon zagranicznej sieci komórkowej, datę ważności dokumentu tożsamości.
  3. Wniosek wysyłasz elektronicznie lub dostarczasz osobiście do oddziału banku.
  4. Bank dokonuje weryfikacji wniosku; może poprosić o dodatkowe dokumenty lub spotkanie z tobą.
  5. Jeśli przejdziesz weryfikację pomyślnie, zostaniesz zaproszony na podpisanie umowy – najczęściej wymagana jest wizyta osobista w oddziale.

Otwierając konto w oddziale banku będziesz musiał umówić się na spotkanie z doradcą. Termin warto ustalić z nawet kilkudniowym wyprzedzeniem. Pamiętaj, aby na takie spotkanie zabrać ze sobą wspomniane wyżej dokumenty.

Zagraniczne konto bankowe. Na co uważać?

Otwierając konto zagraniczne, dla bezpieczeństwa swojego i swoich pieniędzy zwróć szczególną uwagę na:

  • zapisy w zawieranych umowach – na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać dobrze, ale warto przeczytać dokładnie umowę i szczegółowo wypytać o wszystkie niejasności,
  • opłaty, jakie bank chce na ciebie narzucić – podstawowe konto bankowe powinno być darmowe; upewnij się jednak u przedstawiciela banku ile darmowych wpłat/ wypłat ci przysługuje lub czy na pewno nie ma opłat związanych z wydaniem/ używaniem karty płatniczej,
  • czy bank nie próbuje wymusić na tobie skorzystanie z produktów lub dodatkowych usług banku – takie zachowanie jest zabronione.

Konto bankowe za granicą – kiedy się opłaca?

Dla osób, które sporadycznie wyjeżdżają za granicę, otwarcie konta bankowego w obcym kraju może być mało opłacalne. Tym typem usług zagranicznych powinny zainteresować się głównie osoby, które większość swojego czasu zawodowego lub prywatnego spędzają w danym kraju.(nf)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments