Kiedy możemy skorzystać z bezpłatnego leczenia EKUZ?
Jeśli wyjeżdżasz za granicę, powinieneś wiedzieć, że w przypadku nagłych, określonych interwencji medycznych, leczenie nie będzie cię nic kosztować. Pod warunkiem, że wyrobiłeś kartę EKUZ. Co to jest, kiedy możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia, a trzeba będzie zapłacić? Sprawdź!
Od początku tego roku wojewódzkie ośrodki NFZ wydały 3,1 miliona kart EZUK. Dokument jest ważny przez 18 miesięcy. Mimo że jest bezpłatny i dla każdego członka rodziny wydawany odrębnie, to wciąż niewiele osób wie, co to jest.
Karta EKUZ – co to jest?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza prawo ubezpieczonego do skorzystania z opieki zdrowotnej w UE i EFTA na takich samych zasadach, co mieszkańcy danego kraju. Opieka obejmuje:
- sytuacje niezbędne z medycznego punktu widzenia, które
- zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium Polski, aby uzyskać potrzebne leczenie w placówkach medycznych świadczących usługi w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Jaki jest zakres ochrony z darmową kartą EKUZ?
Nie istnieje określony katalog usług medycznych dla posiadaczy karty EKUZ. Dlaczego? Ponieważ dokument uprawnia do skorzystania z każdego świadczenia zdrowotnego, które jest niezbędne z medycznego punktu widzenia. Nawet jeśli tyczy się to choroby przewlekłej jak rak. To lekarz wskazuje, które świadczenia zostaną przyznane podczas leczenia.
Jeśli jednak twoje leczenie zostało zaplanowane w danym państwie UE/EFTA, karta EKZU nie będzie w żadnym wypadku podstawą do zwrócenia ci pieniędzy.
Przed czym nie chroni karta EKUZ?
Istnieją takie sytuacje, w których karta EKUZ nie pomoże i za leczenie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdźmy jakie.
- Okrojony katalog świadczeń refundowanych przez publiczną służbę zdrowia. Każde państwo ma bowiem własne regulacje prawne dotyczące pokrycia kosztów leczenia – warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem.
- Leczenie prywatne. Jeśli usługa medyczna została udzielona w prywatnej placówce, koszty leczenia nie zostaną zwrócone.
- Akcje ratownicze. Podczas uprawiania aktywności o podwyższonym ryzyku może okazać się, że niezbędna jest akcja ratownicza (np. w górach). EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej pomocy w takich przypadkach.
- Powrót do kraju. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju niezależnie od tego, czy przewóz odbywa się specjalistyczną karetką pogotowia, śmigłowcem czy samolotem sanitarnym. Podobnie jest w przypadku zwłok.
- Przyjazd bliskich lub inne kłopoty prawne. EKUZ nie pokrywa kosztów przyjazdu bliskich, czy pomocy w przypadku kradzieży dokumentów.
Aby tego uniknąć, najlepiej jest wykupić ubezpieczenie przed wyjazdem.
Jak uzyskać kartę EKUZ?
O wydanie dokumentu wnioskuje się osobiście w każdym wojewódzkim oddziale NFZ lub
- mailowo,
- pocztą
- lub za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego.
Słowo podsumowania o EKUZ
Wszystkie informacje nt. karty EKUZ znajdziesz na stronie https://www.ekuz.nfz.gov.pl/. Pamiętaj, że kraje, które akceptują kartę EKUZ to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.(nf)