Kiedy kupować, żeby zaoszczędzić?
Łowcy okazji doskonale wiedzą, kiedy zaplanować zakupy, żeby wyciągnąć z nich jak najwięcej jak najniższym kosztem. Jeśli i ty chcesz oszczędzać pieniądze, zapoznaj się z naszym kalendarzem zakupowym i oszczędzaj pieniądze, wydając je w odpowiednim momencie!
Handel rządzi się prawami sezonowości. Aby kupować tanio, należy przyjrzeć się porom w roku, gdy ceny produktów idą w dół ze względu na kończący się lub nadchodzący sezon. Sprawdź, w jakich miesiącach warto kupować poszczególne produkty.
Kupuj w odpowiednim momencie, płać mniej!
-20%, -50%, a nawet -70%! Odzież, elektronika, wycieczki – wszystko to jesteś w stanie kupić taniej, ale aby skorzystać z okazji, musisz wiedzieć, kiedy się nadarzają.
Styczeń
Po Nowym Roku sprzedawcy „wietrzą magazyny”. Sklepy chcą jak najszybciej zrobić miejsce na nowe kolekcje – to czas, w którym
możesz upolować odzież, obuwie i dekoracje świąteczne w niższych cenach.
Luty
Na przełomie stycznia i lutego do magazynów trafiają nowe modele opon i sprzedawcy chcą zrobić na nie miejsce. Luty to odpowiedni moment na kupowanie opon letnich. Podobnie jest z telewizorami. Ich ceny są niższe, bo już w marcu na półkach pojawi się nowy sprzęt.
Marzec
Początek wiosny da ci możliwość wymiany sprzętu narciarskiego na nowy. Promocyjne ceny obejmą narty, deski snowboardowe, łyżwy, kaski, kijki i buty narciarskie oraz wiele więcej. Oprócz tego tańsze będą walizki i torby podróżne.
Kwiecień
Jeśli początkiem roku nie zdążysz uzupełnić swojej garderoby, to w kwietniu będziesz mieć drugą okazję. Międzysezonowe wyprzedaże to wymarzony czas dla łowców okazji. Po Wielkanocy dostaniesz taniej także dekoracje, którymi możesz przyozdobić dom na wiosnę.
Maj i czerwiec
Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca – okazji zakupowych nie brakuje. To, co chętnie kupujemy naszym bliskim – perfumy, kosmetyki, narzędzia, zabawki – w tym okresie dostaniesz taniej.
Lipiec
W lipcu ruszają wyprzedaże letnich kolekcji odzieżowych. Niższą cenę zapłacisz także za japonki, sandałki, okulary przeciwsłoneczne czy olejki do opalania.
Sierpień
Laptopy, tablety, czytniki ebooków kupisz taniej pod koniec wakacji. Sierpień to jednocześnie najdroższy miesiąc do kupowania artykułów szkolnych, zatem jeśli chcesz na nich zaoszczędzić…
Wrzesień i październik
…zaczekaj do września! Gdy rok szkolny ruszy, ceny zeszytów, piórników itp. pójdą w dół. Wraz z ochłodzeniem pogody przychodzi do nas „niż cenowy” na wycieczki do cieplejszych krajów.
Listopad
Amerykańskie święta zakupowe, czyli Black Friday i Cyber Monday przyjęły się także w Polsce. Dwa ostatnie tygodnie listopada obfitują w możliwość kupienia sprzętu AGD, RTV, elektroniki, ubrań, butów, galanterii itp. w niższych cenach.
Grudzień
Pod koniec roku szykują się wyprzedaże z okazji 6 grudnia oraz świąt Bożego Narodzenia. Ale uważaj! Im bliżej świąt, tym sprzedawcy w sklepach internetowych dynamiczniej zarządzają cenami towarów.
Wyprzedaż = taniej? Nie zawsze!
Jak ze wszystkim, tak i z zakupami należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Sprzedawcy często pod płaszczykiem wyprzedaży usiłują wyprzedać towar w regularnej cenie lub cenie, która nijak nie równa się oferowanemu upustowi.
Badania firmy Deloitte z 2017 wykazały, że 71% produktów sprzedawanych podczas Black Friday miało niezmienioną cenę w porównaniu z piątkiem tydzień wcześniej. 1/5 produktów odnotowała spadek, a 8% wzrost. Podczas badania sprawdzono ceny 150 najpopularniejszych produktów kupowanych na święta w 800 sklepach.
Jak kupować, żeby oszczędzać? Oto kilka porad:
- Korzystaj z porównywarek cen
Proste internetowe narzędzie wskaże ci strony www, które oferują najniższe ceny szukanych przez ciebie produktów.
- Obserwuj ceny produktów, które chcesz kupić
Do wydania określonej kwoty przygotuj się wcześniej. Obserwuj ceny w wybranych sklepach i kup w okresie, kiedy jest najatrakcyjniejsza.
- Nie daj się ponieść zakupowemu szałowi
Osoby, które najwięcej oszczędzają, chodzą na zakupy dwa razy. Za pierwszym razem odmawiają sobie kupna danej rzeczy. Kupują faktycznie, gdy nabiorą przekonania, że ta rzecz jest im niezbędna.
- Weź pod uwagę egzemplarze powystawowe
Jeśli kupujesz AGD, taki manewr się opłaci – cena używanych produktów zawsze jest niższa. Zwróć uwagę, żeby towar nie był uszkodzony.
Planowanie podstawą sukcesu
Wiesz już kiedy kupować, jak porównywać ceny i masz świadomość, że szał zakupów to nic dobrego dla portfela. Co jeszcze możesz zrobić, żeby zaoszczędzić?
Zaplanuj zakupy. Nie wydasz więcej, niż chcesz, jeśli będziesz wiedzieć co dokładnie kupić. Zanotuj przy każdym punkcie kwotę, jaką maksymalnie jesteś w stanie przeznaczyć na zakupy. Kieruj się jakością. Dobre produkty są trwalsze i lepiej wyglądają, a cena nie zawsze jest wiele większa. Jakościowo dobre produkty poznasz po pozytywnych recenzjach ich użytkowników. Wystarczy nazwę produktu zestawić z hasłem „recenzja” lub „opinie” i wyszukać w internecie. Licz, nie wierz we wszystko, co widzisz. Sprawdzaj ceny dwa razy. W razie niezgodności, mów o tym sprzedawcom.
Polowanie na okazje może dawać wiele satysfakcji. Pamiętaj jednak, że aby skorzystać na wyprzedażach, warto mieć świadomość cen regularnych i kupować rozsądnie. Stosuj w praktyce nasze wskazówki, a na pewno zaoszczędzisz na zakupach.