Kasia wybiera dla Ciebie

Najlepsze konta bankowe

6
cze
2018
mobilna-aplikacja-banku

Oszczędzanie z aplikacjami bankowymi

Pierwsza aplikacja mobilna, a raczej jej skromna namiastka, powstała 18 lat temu. Udostępnił ją Wielkopolski Bank Narodowy, dziś znany jako WZ WBK. Był to serwis informacyjny w technologii WAP. Dzisiejsze aplikacje to krok milowy – nie tylko dorównują wersją desktopowym, ale nierzadko jeszcze je prześcigają.


Pierwsza poważna aplikacja mobilna została przygotowana przez Raiffeisen Bank w 2009 roku. Był to tzw. Mobilny Bank. Dzisiaj niemal każdy bank posiada aplikację na smartfona, a korzysta z nich ponad 5,6 miliona klientów banków.

Aplikacje mobilne banków – jakie funkcje oferują?

W standardzie aplikacji mobilnych znajdują się takie funkcjonalności jak: dostęp do kont rachunkowych i oszczędnościowych, wykonywanie przelewów, podgląd historii transakcji, sprawdzanie salda. Jednak wiele aplikacji posiada szereg nietypowych, ale bardzo przydatnych funkcji, np.:

  • możliwość płacenia w sklepach,
  • skanowanie faktur,
  • zakup biletów komunikacji miejskiej,
  • wypłaty z bankomatów,
  • zamawianie taksówki,
  • zakupy w poczcie kwiatowej,
  • korzystanie z kuponów promocyjnych na zakupy w różnych punktach.

Niektóre banki zachęcają klientów do pobierania i użytkowania aplikacji, oferując im wyjątkowe usługi, niedostępne inną drogą, np. możliwość założenia wysokooprocentowanej lokaty.

Jak oszczędzać z aplikacjami bankowymi?

Banki nie tylko przechowują pieniądze klientów, ale też pomagają im je oszczędzać. Aplikacje mobilne to kolejna rzecz, która ma to ułatwiać. Oto kilka sprytnych sposobów, które dbają o gromadzenie oszczędności przez użytkowników aplikacji mobilnych:

Konta typu „Saver” – konta, które umożliwiają regularne odkładanie kwot na konto oszczędnościowe to usługa, którą posiada już większość banków. Klient sam decyduje, czy od każdej transakcji kartą oraz każdego przelewu odkładana będzie stała kwota, np. 5 zł, czy procent od przelewu, np. 5%, czy może kwota transakcji będzie zaokrąglana. Ta metoda automatycznego oszczędzania jest także dostępna w wersji mobilnej, gdy wykonujemy płatności za pośrednictwem aplikacji. Metoda dedykowana szczególnie tym, którym oszczędzanie przychodzi z trudem i którym wydaje się, że mają za mało pieniędzy, aby oszczędzać.

Skanowanie paragonów – to rozwiązanie proponowane przez ING BANK w aplikacji mobilnej. Wystarczy zrobić zdjęcie paragonu i zapisać, a zdjęcia automatycznie trafiają do folderu „Moje dokumenty”. Wszystkie paragony zawsze pod ręką – to świetny sposób nie tylko na domową organizację budżetu, ale też na możliwość zwrotu nieprzemyślanego zakupu. Świadomość wydatków to pierwszy krok do mądrego i skutecznego oszczędzania. Możliwość przechowywania paragonów w jednym miejscu i to w dobrym stanie (bez ryzyka wyblaknięcia) to także swego rodzaju oszczędność – w przypadku zwrotu lub reklamacji, możemy odzyskać pieniądze, co byłoby niemożliwe przy braku paragonu.

Zarządzanie finansami – istnieje wiele aplikacji, które pomagają zarządzać domowym budżetem i kontrolować wydatki. Tyle, że taką funkcjonalność posiadają także aplikacje bankowe, więc za pośrednictwem jednej aplikacji można mieć zarówno dostęp do konta i przelewów, jak i organizować i kontrolować budżet.

Tempo wydatków – to funkcja dostępna w aplikacji mobilnej mBanku. Pokazuje tempo wydatków w postaci licznika z punktem. Podział kolorystyczny pozwala szybko ustalić, czy tempo wydatków jest niższe czy wyższe niż zazwyczaj – punkt na zielonym tle oznacza, że wydajemy mniej niż w poprzednim miesiącu, punkt na czerwonym tle alarmuje, że wydatki wzrosły.

Asystent płatności – kolejna funkcjonalność w aplikacji mBanku, która kontroluje nasze finanse i pozwala, co prawda pośrednio, ale oszczędzać. Asystent płatności przypomina o comiesięcznych płatnościach za media, czynsz, telefon czy Internet, ale też przygotowuje gotowe zlecenie przelewu do akceptacji. Wystarczy tylko zatwierdzić i wszystkie zobowiązania zostają opłacone przy naszym minimalnym zaangażowaniu. Jeśli mamy tendencje do zapominania o rachunkach to brak odsetek za niezapłacone w terminie faktury będzie dla nas sporą comiesięczną oszczędnością.

Podobne aplikacje oferuje wiele banków – możliwość prowadzenia domowego budżetu we własnym telefonie, w dedykowanej aplikacji to niesamowite ułatwienie i możliwość kontroli nad wydatkami. Znajomość swoich potrzeb finansowych, zobowiązań oraz tych wszystkich dziur finansowych, do których uciekają nasze pieniądze to najważniejszy etap budowania oszczędności.

Specjalne usługi dla użytkowników aplikacji mobilnej banku – wiele banków, m.in. Millenium i BZ WBK, robi ukłon w stronę użytkowników swojej aplikacji mobilnej i oferuje im skorzystanie z dobrze oprocentowanej lokaty. Oferta skierowana jest tylko do osób korzystających z aplikacji.

Dobra aplikacja mobilna banku nie tylko umożliwia podejrzenie stanu konta i zrobienie przelewu. Zakres funkcjonalności aplikacji bankowych jest tak duży, że po krótkim czasie użytkowania, większość klientów nie wyobraża sobie już bez nich życia. Możliwość oszczędzania z pomocą aplikacji mobilnej to kolejne ułatwienie od banku, który pomaga nam w mądry sposób zarządzać swoimi finansami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments